Загроза вторгнення в Україну призвела до різкого зростання світових цін на пшеницю

Загроза вторгнення в Україну призвела до різкого зростання світових цін на пшеницю

Головним драйвером світових ринків у п’ятницю стала заява США про можливе вторгнення Росії до України вже цього тижня.

Більшість країн закликали своїх громадян залишити Україну, тоді як Захід вимагає від Росії відведення військ від кордону з Україною та забезпечення вільного руху судів Азовським та Чорним морями, де Росія зараз проводить військові навчання. Можливі збої у поставках пшениці з чорноморського регіону призвели до різкого зростання цін на пшеницю на світових біржах.

Після ведмежого звіту USDA ціни на пшеницю кілька днів опускалися, а трейдери фіксували прибутки та проводили спекулятивні купівлі на тлі морозів у США та політичної напруги в Україні.

Але у п’ятницю березневі ф’ючерси на пшеницю виросли:

  • на 9,65 $/т до 293,1 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго (+3,4% за тиждень),
  • на 8,54 $/т до 302,9 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті (+2,9%),
  • на 7,07 $/т до 353,3 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі (+2%),
  • на європейську пшеницю на паризькій Euronext на 7,25 €/т до 268,75 €/т або 304,9 $/т (+1,2% за тиждень, але -3% за місяць),
  • на чорноморську пшеницю на біржі в Чикаго на 5,25 $/т до 320,5 $/т (+1,9% за тиждень, але -0,5% за місяць).

Всупереч очікуванням Росія не активізувала експорт пшениці до запровадження квот з 15 лютого. За даними Митної служби, станом на 10 лютого експорт (не враховуючи поставки до країн ЄАЕС) склав 21,6 млн т, що на 28,5% поступається торішнім темпам.

Ринки хвилює перекриття Росією традиційних судноплавних маршрутів у Чорному та Азовському морях на період проведення військових навчань з 13 по 19 лютого. Азовські порти України в цей час будуть заблоковані. Київ заявляє, що присутність військових кораблів, яка перешкоджає судноплавству в цих регіонах, є частиною «гібридної» війни.

Росія у лютому проводить морські навчання у Чорному та Азовському морях та одночасно наземні на кордоні України та Білорусі, які у світі вважають демонстрацією сили та підготовкою до вторгнення, що заперечує Москва.